Το σχολείο μας

Το σχολείο μας βρίσκεται στο Μονόδρι Εύβοιας.Το Μονόδρι, Μονόδρυ ή Μονόδρυο είναι χωριό του δήμου Κύμης-Αλιβερίου της Περιφερειακής Ενότητας Εύβοιας. Σύμφωνα με την απογραφή του 2011 έχει 495 κατοίκους. Είναι κτισμένο σε υψόμετρο 60 μ. Το Άνω Μονόδρυ βρίσκεται στην κορυφή λόφου ενώ το Κάτω Μονόδρυ στην πεδινή έκταση προς τα νότια. Ανάμεσά τους ρέει ο ποταμός Μανικιάτης, που γεφυρώθηκε στο Μονόδρι το 1888.

Το Δ.Σ. Μονοδριού λειτουργεί ως 2/θέσιο, ενώ λειτουργεί και Ολοήμερο τμήμα. Φοιτούν σε αυτό 22 παιδιά, όλων των τάξεων του Δημοτικού. Προϊσταμένη του σχολείου από το σχολικό έτος 21/22 είναι η κα Λαπατσιώρα Μαρία , η οποία πρωτοήρθε ως εκπαιδευτικός στο χωριό το 2019.

Το Δ.Σ. έχει ξεκινήσει μια προσπάθεια ώστε να προσφέρει στα παιδιά του χωριού ένα σύνολο δραστηριοτήτων μέσα από τις οποίες τους δίνεται η δυνατότητα να περνάνε ευχάριστα τον χρόνο τους, να αθλούνται, να συνεργάζονται και να μαθαίνουν νέα πράγματα.